Jameson Empire Awards Nominations 2012 in full

Published Mar 5 2012, 12:30 GMT  |  By

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 and Drive are leading the nominations for the 17th Empire Awards. The ceremony will take place on Sunday, March 25 with Lauren Laverne and Chris Hewitt hosting from a central London location.

A full list of nominees for the Jameson Empire Awards is below:

Best Male Newcomer
John Boyega (Attack The Block)
Asa Butterfield (Hugo)
Sam Claflin (Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides)
Tom Hiddleston (Thor)
Jeremy Irvine (War Horse)
Craig Roberts (Submarine)

Best Female Newcomer
Celine Buckens (War Horse)
Elle Fanning (Super 8)
Laura Haddock (The Inbetweeners Movie)
Felicity Jones (Like Crazy)
Hailee Steinfeld (True Grit)
Bonnie Wright (Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2)

Best Comedy
Attack The Block
Bridesmaids
Crazy Stupid Love
The Inbetweeners Movie
Midnight In Paris

Best Horror
Attack The Block
Insidious
Kill List
Paranormal Activity 3
Troll Hunter

Best Thriller Presented by Café de Paris
Drive
The Girl With The Dragon Tattoo
Hanna
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
Tinker Tailor Soldier Spy

Best Sci-Fi/Fantasy
Captain America: The First Avenger
Rise of the Planet of the Apes
Super 8
Thor
X-Men: First Class

The Art Of 3D Presented by RealD
The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2
Hugo
Thor
Transformers: Dark of the Moon

Jameson Best Actor
Daniel Craig (The Girl with the Dragon Tattoo)
Ryan Gosling (Drive)
Gary Oldman (Tinker Tailor Soldier Spy)
Daniel Radcliffe (Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2)
Andy Serkis (Rise of the Planet of the Apes)

Best Actress Presented by Citroën
Olivia Colman (Tyrannosaur)
Rooney Mara (The Girl with the Dragon Tattoo)
Carey Mulligan (Shame)
Meryl Streep (The Iron Lady)
Michelle Williams (My Week with Marilyn)

Best Director
Tomas Alfredson (Tinker Tailor Solider Spy)
Nicolas Winding Refn (Drive)
Steven Spielberg (War Horse)
Rupert Wyatt (Rise of the Planet of the Apes)
David Yates (Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2)

Best British Film Presented by Sky Movies
Attack The Block
The Inbetweeners Movie
Submarine
Tinker Tailor Soldier Spy
Tyrannosaur

Best Film
Drive
The Girl with the Dragon Tattoo
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2
Rise of the Planet of the Apes
Tinker Tailor Soldier Spy